вівторок, 26 квітня 2022 р.

26 квітня - День Чорнобильської трагедії


26 квітня 1986 року… Була весна – квітуча, напоєна запахами землі і нового життя. Ніхто не здогадувався, що ця весна назавжди чорними літерами буде вписана в історію нашого народу і людства, що про невелике місто Чорнобиль дізнається весь світ.
26 квітня 1986 року о 1-23-47 за київським часом сталася найбільша техногенна аварія в історії людства — з різницею у дві секунди відбулись два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС, в результаті яких сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря, склала 50 мільйонів кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж при вибуху бомби в Хіросімі в 1945 році.
Ця аварія залишається найдраматичнішою та найважчою за своїми наслідками катастрофою в сучасній історії. Вона і зараз впливає на життя мільйонів людей. Її масштаби могли б бути незрівнянно більшими, якби не мужність і самопожертва сотень тисяч учасників ліквідації наслідків аварії. Ризикуючи своїм життям та здоров'ям, вони виконали свій обов'язок і захистили людство від згубного впливу і подальшого розповсюдження радіації.
Проходять роки після аварії на ЧАЕС. А біль не вщухає, тривога не покидає людей. Ще довго ми будемо відчувати на собі  наслідки трагедії, ще довго чутимемо її дзвони. Вони лунатимуть за тими, кого вже немає, кого не стане завтра, хто заплатив за чиюсь помилку своїм здоров’ям, життям. 
Доземно схиляємося в подяці перед ліквідаторами цієї страшної аварії. Перед живими. Перед пам’яттю померлих від радіаційного смерчу.

субота, 23 квітня 2022 р.

23 квітня - всесвітній день книги та авторського права

 

23 квітня - Всесвітній день книги і авторського права | Окнянська ...  23 квітня відзначається Всесвітній день книги й авторського права.
 Генеральна конференція ЮНЕСКО у 1995 обрала цю дату з огляду на її символічність для світової літератури, адже саме цього дня померли Сервантес, Шекспір і де ля Вега, народилися Моріс Дрюон і Григорій Тютюнник. Сама традиція святкування Дня книги народилася у Каталонії, де на День Святого Георга прийнято дарувати книжку близьким, а у книгарнях — вручати троянду за кожну куплену книжку.


Книга - це незамінний носій інформації. Завдяки книгам ми не тільки отримуємо простий і зрозумілий доступ до ідей і знань, моральних і духовних цінностей, ми торкаємося до справжніх творчих досягнень та розумінню краси нашого людства. У світі багатого культурного різноманіття, саме книга є певним вікном у просторі і часі, що відкриває перед нами різні цивілізації і соціальні культури, історичні повороти і неминучий прогрес.

Святкування Всесвітнього дня книги та авторського права має на меті привернути увагу публіки до книги як джерела отримання знань та засобу комунікації, підкреслити особливого значення ролі книг і авторського права в розвитку культури. Традиційно в цей день у багатьох країнах світу проводяться виставки, громадські читання, конференції, присвячені проблемам захисту інтелектуальної власності та книговидання, в усьому світі цього дня купують, дарують, читають книжки. До речі, на батьківщині Сервантеса цю дату святкують конкурсом – безперервним читанням «Дон Кіхота». Читці змінюють один одного протягом 48 годин.
    Писемність завжди була головним чинником у культурі кожного народу, відігравала провідну роль у його духовному розвитку, тісно поєднувала покоління. Книги покликані служити людям, а краса і мудрість, відтворена у друкованих рядках, неодмінно має стати на заваді жорстокості, несправедливості й насиллю, врятувати наш неповторний світ.